AZ ŐSZ SZÍNEI, ÍZEI A NYÍRLUGOSI PÉTERPÁL OVISOKKAL
AZ ŐSZ SZÍNEI, ÍZEI A NYÍRLUGOSI PÉTERPÁL OVISOKKAL
AZ ŐSZ SZÍNEI, ÍZEI A NYÍRLUGOSI PÉTERPÁL OVISOKKAL
A gyermekek – életkori sajátosságaik miatt – a felnőttekétől eltérő befogadási, élményfeldolgozási képességgel rendelkeznek. Az internet tervezői a felnőtt felhasználókat tartották szem előtt és nem voltak tekintettel a gyermekekre. Utópisztikus elképzelés lenne, hogy minden felhasználó egyenlő. A pozitívumokkal mindannyian tisztában vagyunk: kényelem, kapcsolatteremtés, kreativitás, oktatás, információáramlás és a kereskedelem területe.
Az elmúlt években a Digitális Gyermekvédelmi Stratégia keretében végzett kutatás célja az volt, hogy megvizsgálja mi jellemző ezen a téren a bölcsődés korosztályra. Az OkosÓvoda programba bekapcsolódó intézmények kisgyermekekkel foglalkozó szakemberei által vezetett és beküldött megfigyelési naplók által rendkívül nagy méretű és érdekes anyagra tettünk szert, amelyet 2024-ben, a 2023-as naplókkal együtt dolgoztunk fel.
Az új médiakörnyezet új kihívásokkal szembesít bennünket a gyermekek online védelme területén is. A médiaeszközök önálló használata egyre fiatalabb korban kezdődik, egyre több gyermek rendelkezik saját okoseszközzel.
AZ ŐSZ SZÍNEI, ÍZEI A NYÍRLUGOSI PÉTERPÁL OVISOKKAL
Az ősz színei, ízei a nyírlugosi péterpál ovisokkal
„Óvodánkban már évek óta tartó hagyomány, hogy októberben egy egész hetet szentelünk az őszi betakarítási munkáknak. Nagy örömünkre eddig is és most is jelentkeztek olyan családok, akik szeretettel álltak a kezdeményezésünk mellé." – Hudákné Krekk Anita igazgatóhelyettes képes beszámolóját olvashatják.
szöveg: Hudákné Krekk Anita, fotók: Madarászné Olajos Csilla2024. október 30. 22:30
Petrőcz Mária: Ősz van
Beérett a termés gyönyörű ősz van!
Fénylik az október délután.
Beérett a termés, nincs már gyümölcs a fán.
Ökörnyálból ezüst fonódik, zizegnek a sárga levelek.
Gyönyörű ősz van! Minden csendes, megelégedett.
A fák, a föld, a virágok megadták, amit csak lehetett,
de mi megadjuk-e egymásnak? Erre feleljünk, emberek.
Hétfőn idén első alkalommal látogathattunk el Páka Árpád helyi gazdaságába, ahol a gyerekek testközelből ismerkedtek meg dédszüleik idejében a ház körül tartott jószágokkal. Természetesen az ovisok nem érkeztek üres kézzel, hiszen mindenki hozott otthonról valami „csemegét” az állatoknak. Izgatottan vették kézbe a répát, karalábét, káposztát…, stb., melyet az állatok már nagyon vártak. A parasztudvart csoportonként körbejárva minden lakót (szamár, ló, kecske, birka, disznó, kacsa, liba, pulyka, tyúk, kakas) megetettünk, megsimogattunk, sőt kergetőztünk is néha-néha. A nagy munkában elfáradva megpihentünk az udvaron, ahol házigazdánk egy-egy pohár üdítőre vendégül látott bennünket.
Szerdán Nyírlugos-Szabadságtelepen töltöttünk egy délelőttöt, ahol a gyerekek felelevenítették az óvónénik segítségével a „kalákában” történő tengeritörés hagyományát. Justyák Ádám és családja tette lehetővé számunkra, hogy mindenki belekóstolhasson a kétkezi munka és a közösen tett erőfeszítés örömébe. A 80 fős gyereksereg és kísérőik lelkesen vették birtokukba a tengeritáblát és rövid időn belül megtöltöttek három nagy zsákot terménnyel, amit magunkkal is vittünk az óvodába. A betakarítási munka után jól esett a szeretetlakoma, amit a vendéglátó család biztosított számunkra.
Péntek délutánra a gyerekek szüleit is hívtuk, hogy vegyenek részt az udvarra szervezett programjainkon a témahét zárásaként. Vendégünk volt Tamaskovics Gáborné, aki csuhé angyalkákat készített az érdeklődőkkel közösen. Kiállításra került néhány eddigi csuhészobor munkája is, melyeket versek illusztrációjához készített.
Több helyszínen zajlottak tevékenységek, melyek közül válogathattak a jelenlévők: tengeri morzsolás kézzel és kézi morzsolóval, csutkaól építése, termések válogatása (gesztenye, mogyoró, tökmag, dió), gesztenyegyűjtő verseny nehezített akadálypályával.
Néptáncos óvónénink irányításával táncházzal koronáztuk meg a napot, amiben lelkesen ropta a táncot apraja-nagyja egyaránt.
A mulatságot a dajka nénik által őszi terményekből készített finomságok (lepcsánka, sült tök, almás kalács, tengeris töltött káposzta) kóstolásával zártuk.
Reményeink szerint a hét folyamán sikerült népi hagyományainkból, szokásainkból néhányat átörökíteni szülőre, gyermekre egyaránt.
szöveg: Hudákné Krekk Anita, fotók: Madarászné Olajos Csilla
Nyíregyházi Egyházmegye
Nyírlugos, oktatás, óvoda
Honlapunk cookie-kat használ, hogy a honlapunkon tett lépéseiről statisztikákat készíthessünk. Ha tovább használja honlapunkat, azzal hozzájárul a cookie-k használatához. Ezzel a tevékenységünkkel mi nem tudjuk Önt személyesen beazonosítani.